Murata Electronics North America RDER72E105MUB1H03B
RDER72E105MUB1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDER72E105MUB1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 250V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER72E105MUB1H03B.pdf
Availability of RDER72E105MUB1H03B
QUANTITY
RDER72E105MUB1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER72E105MUB1H03B
Internal Part NumberEIS-RDER72E105MUB1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER72E105MUB1H03B
Related LinksRDER72E10, RDER72E105MUB1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER72E105MUB1H03B Details Description
Related parts for RDER72E105MUB1H03B
TRANS NPN 40V 0.6A SOT-346 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 05 POS .137 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
LED 62-227B NEU WHITE 4000K 4SMD datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MICRO-FIT FEM. CRP 20-24 30AU datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 24 POS datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 12W datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.013UF RADIAL datasheet.pdf