Murata Electronics North America RDER72J153K2K1H03B
RDER72J153K2K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDER72J153K2K1H03B
Brief Description
CAP CER 0.015UF 630V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER72J153K2K1H03B.pdf
Availability of RDER72J153K2K1H03B
QUANTITY
RDER72J153K2K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER72J153K2K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDER72J153K2K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER72J153K2K1H03B
Related LinksRDER72J15, RDER72J153K2K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER72J153K2K1H03B Details Description
Related parts for RDER72J153K2K1H03B
SCR CC 2SCR 1200V 90A ADD-A-PAK datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TRANSFORMER FOR WIDEBAND RF APP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SKT R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
FULL ROUTER CAPABILITY, SIXVIEW datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf