Murata Electronics North America RDER72J224K5B1C13B
RDER72J224K5B1C13B picture photo
Mfg. Part Number
RDER72J224K5B1C13B
Brief Description
CAP CER 0.22UF 630V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER72J224K5B1C13B.pdf
Availability of RDER72J224K5B1C13B
QUANTITY
RDER72J224K5B1C13B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER72J224K5B1C13B
Internal Part NumberEIS-RDER72J224K5B1C13B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER72J224K5B1C13B
Related LinksRDER72J22, RDER72J224K5B1C13B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER72J224K5B1C13B Details Description
Related parts for RDER72J224K5B1C13B
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC WIRELESS LAN PA 16-MLPQ datasheet.pdf
PANEL PLASTIC 10.51X6.69X.13" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 26POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 22 AWG WHT datasheet.pdf