Murata Electronics North America RDER72J224K5B1C13B
RDER72J224K5B1C13B picture photo
Mfg. Part Number
RDER72J224K5B1C13B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 630V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER72J224K5B1C13B.pdf
Availability of RDER72J224K5B1C13B
QUANTITY
RDER72J224K5B1C13B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER72J224K5B1C13B
Internal Part NumberEIS-RDER72J224K5B1C13B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER72J224K5B1C13B
Related LinksRDER72J22, RDER72J224K5B1C13B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER72J224K5B1C13B Details Description
Related parts for RDER72J224K5B1C13B
CONN BASE ASSY PENT 2 XEON SUPP datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 270V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 510MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT SOT-23 N-CH datasheet.pdf
LEAD ALLIG CLIP-TIP SCKT BLK 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 33POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf