Rohm Semiconductor RDN100N20
RDN100N20 picture photo
Mfg. Part Number
RDN100N20
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 10A TO-220FN
Datasheet Download
RDN100N20.pdf
Availability of RDN100N20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RDN100N20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RDN100N20
Internal Part NumberEIS-RDN100N20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductECOMOS™ Series MOSFETs
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs360 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds543pF @ 10V
Power - Max35W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDN100N20
Related LinksRDN1, RDN100N20 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RDN100N20 Details Description
Related parts for RDN100N20
RES 931 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED 7-SEG .40 DUAL RED CC DIR datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 4A 250V datasheet.pdf
GDT 75V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 2GB 240UDIMM datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.7A 81 MOHM SMD datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 9.78NS 484FPBGA datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf