Rohm Semiconductor RDN100N20
RDN100N20 picture photo
Mfg. Part Number
RDN100N20
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 10A TO-220FN
Datasheet Download
RDN100N20.pdf
Availability of RDN100N20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RDN100N20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RDN100N20
Internal Part NumberEIS-RDN100N20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductECOMOS™ Series MOSFETs
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs360 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds543pF @ 10V
Power - Max35W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDN100N20
Related LinksRDN1, RDN100N20 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RDN100N20 Details Description
Related parts for RDN100N20
WASHER FLAT 1/4 NYLON datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 500KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 6K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf