Vishay/Vitramon VJ0603D6R8DXXAJ
VJ0603D6R8DXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D6R8DXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D6R8DXXAJ.pdf
Availability of VJ0603D6R8DXXAJ
QUANTITY
VJ0603D6R8DXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D6R8DXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D6R8DXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D6R8DXXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D6R8DXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D6R8DXXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D6R8DXXAJ
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN/BUFF LVPECL 52LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 320W datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 10ppm 10pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B QUAD 48QFN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 85mA Backlight 24-VFQFPN (4x4) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf