E-Switch RDTDR10P1T
RDTDR10P1T picture photo
Mfg. Part Number
RDTDR10P1T
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DIP
Datasheet Download
RDTDR10P1T.pdf
Availability of RDTDR10P1T
QUANTITY
RDTDR10P1T Order Process
Ship out your order
Specifications of RDTDR10P1T
Internal Part NumberEIS-RDTDR10P1T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesRDT
PackagingTube
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating150mA
Voltage Rating42VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelRaised
Contact Material-
Contact FinishGold
Height Above Board0.295" (7.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesIP67 - Dust Tight, Waterproof
Body Material-
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Steps
Electrical Life10,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDTDR10P1T
Related LinksRDTDR, RDTDR10P1T Datasheet, E-Switch Distributor
RDTDR10P1T Details Description
Related parts for RDTDR10P1T
FITTING INSIDE CORNER T170 IVORY datasheet.pdf
IC COMP W/REF LP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX WAN MULTI-MODE 80LQFP datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 24V datasheet.pdf