Recom Power RE-1209S/HP
RE-1209S/HP picture photo
Mfg. Part Number
RE-1209S/HP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT
Datasheet Download
RE-1209S/HP.pdf
Availability of RE-1209S/HP
QUANTITY
RE-1209S/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of RE-1209S/HP
Internal Part NumberEIS-RE-1209S/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RE
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)111mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RE-1209S/HP
Related LinksRE-12, RE-1209S/HP Datasheet, Recom Power Distributor
RE-1209S/HP Details Description
Related parts for RE-1209S/HP
RELAY SOFTSTART 120V 50A AC OUT datasheet.pdf
FLUX NO-CLEAN LEAD-FREE 5CC SYR datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.25A 10WSON datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/CAP GOLD 46CK datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 PLUG TERM datasheet.pdf
D-SUB FILTER 9POS IP67 datasheet.pdf