Recom Power REC10-1205DRW/H2/A/M/SMD
REC10-1205DRW/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC10-1205DRW/H2/A/M/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 10W 12VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC10-1205DRW/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC10-1205DRW/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC10-1205DRW/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-1205DRW/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC10-1205DRW/H2/A/M/SMD
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-1205DRW/H2/A/M/SMD
Related LinksREC10-1205DR, REC10-1205DRW/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-1205DRW/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC10-1205DRW/H2/A/M/SMD
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 4POS datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 9BIT DUAL 28-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SW SIDE ROTARY WIRELESS datasheet.pdf
LENS ARRAY RND 6POS 50MM datasheet.pdf