Recom Power REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD
REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 10W 12VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD
Related LinksREC10-1205SR, REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC10-1205SRW/H2/A/M/SMD
RES 56K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS 3.81MM datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SER 64LQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 300MA 30V datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SER 200K 20TSSOP datasheet.pdf
DUPLEXER FBAR UMTS BAND1 2.5X3MM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf