Recom Power REC10-1205SRW/H2/A/M/X2
REC10-1205SRW/H2/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC10-1205SRW/H2/A/M/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 10W
Datasheet Download
REC10-1205SRW/H2/A/M/X2.pdf
Availability of REC10-1205SRW/H2/A/M/X2
QUANTITY
REC10-1205SRW/H2/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-1205SRW/H2/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC10-1205SRW/H2/A/M/X2
Standard Package15
SeriesECONOLINE REC10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-1205SRW/H2/A/M/X2
Related LinksREC10-1205S, REC10-1205SRW/H2/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-1205SRW/H2/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC10-1205SRW/H2/A/M/X2
IC DAC 12BIT MULT CMOS 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 78POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR CABLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.5GHZ 1295FCBGA datasheet.pdf
APC PROPELLER 10X4.7 SLOW FLYER datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
MODULE HYBRID PP AMP 1000MHZ datasheet.pdf