Recom Power REC10-1212SRW/H2/A/M
REC10-1212SRW/H2/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC10-1212SRW/H2/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 10W 12VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC10-1212SRW/H2/A/M.pdf
Availability of REC10-1212SRW/H2/A/M
QUANTITY
REC10-1212SRW/H2/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-1212SRW/H2/A/M
Internal Part NumberEIS-REC10-1212SRW/H2/A/M
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-1212SRW/H2/A/M
Related LinksREC10-1212, REC10-1212SRW/H2/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-1212SRW/H2/A/M Details Description
Related parts for REC10-1212SRW/H2/A/M
RES SMD 0.3 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 0 DEG BLACK/BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC DESERIALIZER LVDS 28-SSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS F R/A .318 datasheet.pdf