Recom Power REC10-1212SRW/H3/A/M
REC10-1212SRW/H3/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC10-1212SRW/H3/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 10W 12VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC10-1212SRW/H3/A/M.pdf
Availability of REC10-1212SRW/H3/A/M
QUANTITY
REC10-1212SRW/H3/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-1212SRW/H3/A/M
Internal Part NumberEIS-REC10-1212SRW/H3/A/M
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-1212SRW/H3/A/M
Related LinksREC10-1212, REC10-1212SRW/H3/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-1212SRW/H3/A/M Details Description
Related parts for REC10-1212SRW/H3/A/M
RELAY SSR 240VAC .9A ZC 8-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 110A D2PAK datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.5A MCPH6 datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.7A SPA datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf