Recom Power REC10-1215DRW/H2/A/M/SMD
REC10-1215DRW/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC10-1215DRW/H2/A/M/SMD
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 12VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
REC10-1215DRW/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC10-1215DRW/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC10-1215DRW/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-1215DRW/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC10-1215DRW/H2/A/M/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-15 Watts DC/DC Converters for Medical and Telecom Markets
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)333mA, 333mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-1215DRW/H2/A/M/SMD
Related LinksREC10-1215DR, REC10-1215DRW/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-1215DRW/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC10-1215DRW/H2/A/M/SMD
RES SMD 560 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 10PS FREE HANG datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 3.75A datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf