Recom Power REC10-2405DRW/H2/A/M
REC10-2405DRW/H2/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC10-2405DRW/H2/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 10W 24VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC10-2405DRW/H2/A/M.pdf
Availability of REC10-2405DRW/H2/A/M
QUANTITY
REC10-2405DRW/H2/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-2405DRW/H2/A/M
Internal Part NumberEIS-REC10-2405DRW/H2/A/M
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-2405DRW/H2/A/M
Related LinksREC10-2405, REC10-2405DRW/H2/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-2405DRW/H2/A/M Details Description
Related parts for REC10-2405DRW/H2/A/M
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf