Recom Power REC10-2405SRW/H2/A/M/SMD
REC10-2405SRW/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC10-2405SRW/H2/A/M/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 10W 24VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC10-2405SRW/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC10-2405SRW/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC10-2405SRW/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-2405SRW/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC10-2405SRW/H2/A/M/SMD
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-2405SRW/H2/A/M/SMD
Related LinksREC10-2405SR, REC10-2405SRW/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-2405SRW/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC10-2405SRW/H2/A/M/SMD
TVS DIODE 270VWM TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 16-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-36V datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf