Recom Power REC10-2415SRWZ/H3/A/M
REC10-2415SRWZ/H3/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC10-2415SRWZ/H3/A/M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 24VIN 15VOUT
Datasheet Download
REC10-2415SRWZ/H3/A/M.pdf
Availability of REC10-2415SRWZ/H3/A/M
QUANTITY
REC10-2415SRWZ/H3/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-2415SRWZ/H3/A/M
Internal Part NumberEIS-REC10-2415SRWZ/H3/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)667mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-2415SRWZ/H3/A/M
Related LinksREC10-2415, REC10-2415SRWZ/H3/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-2415SRWZ/H3/A/M Details Description
Related parts for REC10-2415SRWZ/H3/A/M
MOSFET P-CH 20V 2.2A 6-TSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A DIRECTFET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 10TQFN datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 3.6A 140 MOHM TH datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN DIP PLG HSG datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
P&S 2P 3W 60A/480V RCPT SPLPF datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 432POS GOLD datasheet.pdf
RES 587.08 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf