Recom Power REC10-243.3SRWZ/H3/A/M/X2
REC10-243.3SRWZ/H3/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC10-243.3SRWZ/H3/A/M/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W
Datasheet Download
REC10-243.3SRWZ/H3/A/M/X2.pdf
Availability of REC10-243.3SRWZ/H3/A/M/X2
QUANTITY
REC10-243.3SRWZ/H3/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-243.3SRWZ/H3/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC10-243.3SRWZ/H3/A/M/X2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max7W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-243.3SRWZ/H3/A/M/X2
Related LinksREC10-243.3S, REC10-243.3SRWZ/H3/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-243.3SRWZ/H3/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC10-243.3SRWZ/H3/A/M/X2
STRAP SHOULDER OMEGA FIELD VAC datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SOT563 datasheet.pdf
8 WAY LINK LEAD RGB 200MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC INDUCTIVE TO DIGITAL CONVERTE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IGBT 600V 88A 338W EMIPAK2 datasheet.pdf