Recom Power REC10-4805SRWZ/H2/A/M/X2
REC10-4805SRWZ/H2/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC10-4805SRWZ/H2/A/M/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 10W
Datasheet Download
REC10-4805SRWZ/H2/A/M/X2.pdf
Availability of REC10-4805SRWZ/H2/A/M/X2
QUANTITY
REC10-4805SRWZ/H2/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-4805SRWZ/H2/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC10-4805SRWZ/H2/A/M/X2
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-4805SRWZ/H2/A/M/X2
Related LinksREC10-4805SR, REC10-4805SRWZ/H2/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-4805SRWZ/H2/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC10-4805SRWZ/H2/A/M/X2
CAP ALUM 47UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES CARBON 560 OHM 1/2W 5% datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 9-32VIN 5V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 20V 2711 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf