Recom Power REC10-4805SZ/H2/M
REC10-4805SZ/H2/M picture photo
Mfg. Part Number
REC10-4805SZ/H2/M
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 2A 10W
Datasheet Download
REC10-4805SZ/H2/M.pdf
Availability of REC10-4805SZ/H2/M
QUANTITY
REC10-4805SZ/H2/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-4805SZ/H2/M
Internal Part NumberEIS-REC10-4805SZ/H2/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC10/M
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max10W