Recom Power REC10-4812DRW/H2/A/M/SMD
REC10-4812DRW/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC10-4812DRW/H2/A/M/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 10W 48VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
REC10-4812DRW/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC10-4812DRW/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC10-4812DRW/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-4812DRW/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC10-4812DRW/H2/A/M/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)416mA, 416mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-4812DRW/H2/A/M/SMD
Related LinksREC10-4812DR, REC10-4812DRW/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-4812DRW/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC10-4812DRW/H2/A/M/SMD
FUSE BRD MNT 12A 32VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 396 I/O 896FCBGA datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
LED RED DIFF 5X2.5MM RECT T/H datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER LDMOST datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.7A 210 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 8A 125V datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 167MHZ VFBGA datasheet.pdf