Recom Power REC10-4812SRW/H2/A/M/SMD
REC10-4812SRW/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC10-4812SRW/H2/A/M/SMD
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 48VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC10-4812SRW/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC10-4812SRW/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC10-4812SRW/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-4812SRW/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC10-4812SRW/H2/A/M/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-4812SRW/H2/A/M/SMD
Related LinksREC10-4812SR, REC10-4812SRW/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-4812SRW/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC10-4812SRW/H2/A/M/SMD
TAPE POLYESTER 3.4 MIL 1" X 72YD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 15MM ORANGE datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN AUDIO JACK 1/4" 2POS datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 28POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220AB datasheet.pdf