Recom Power REC10-483.3SRWZ/H3/A/M
REC10-483.3SRWZ/H3/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC10-483.3SRWZ/H3/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 10W 48VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC10-483.3SRWZ/H3/A/M.pdf
Availability of REC10-483.3SRWZ/H3/A/M
QUANTITY
REC10-483.3SRWZ/H3/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-483.3SRWZ/H3/A/M
Internal Part NumberEIS-REC10-483.3SRWZ/H3/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max6.6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-483.3SRWZ/H3/A/M
Related LinksREC10-483.3, REC10-483.3SRWZ/H3/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-483.3SRWZ/H3/A/M Details Description
Related parts for REC10-483.3SRWZ/H3/A/M
MOSFET N-CH 900V 1.7A TO-220AB datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADCMP580BCP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 6A 12V SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 26 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 312 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X7S 0603 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8DFN datasheet.pdf