Recom Power REC15-1215S/H2/M
REC15-1215S/H2/M picture photo
Mfg. Part Number
REC15-1215S/H2/M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 1A 15W
Datasheet Download
REC15-1215S/H2/M.pdf
Availability of REC15-1215S/H2/M
QUANTITY
REC15-1215S/H2/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC15-1215S/H2/M
Internal Part NumberEIS-REC15-1215S/H2/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC15/M
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC15-1215S/H2/M
Related LinksREC15-12, REC15-1215S/H2/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC15-1215S/H2/M Details Description
Related parts for REC15-1215S/H2/M
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU RABBIT 60MHZ 128LQFP datasheet.pdf
FUSE 200A 1250V 1TN/110 AR CU datasheet.pdf
MODULE OUTLET AC DUAL 15A 120VAC datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf