Recom Power REC15-123.4S/H2
REC15-123.4S/H2 picture photo
Mfg. Part Number
REC15-123.4S/H2
Brief Description
CONV DC/DC 15W 12VIN 3.4VOUT
Datasheet Download
REC15-123.4S/H2.pdf
Availability of REC15-123.4S/H2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
REC15-123.4S/H2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC15-123.4S/H2
Internal Part NumberEIS-REC15-123.4S/H2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC15
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.4V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max10.2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC15-123.4S/H2
Related LinksREC15-1, REC15-123.4S/H2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC15-123.4S/H2 Details Description
Related parts for REC15-123.4S/H2
CONN PWR JACK 2.0X6.3MM SMT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
ANTENNA 2.4GHZ DIPOLE 2DBI 25PC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf