Recom Power REC15-2405D/H2
REC15-2405D/H2 picture photo
Mfg. Part Number
REC15-2405D/H2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15W 24VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC15-2405D/H2.pdf
Availability of REC15-2405D/H2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
REC15-2405D/H2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC15-2405D/H2
Internal Part NumberEIS-REC15-2405D/H2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC15
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A, 1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC15-2405D/H2
Related LinksREC15-2, REC15-2405D/H2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC15-2405D/H2 Details Description
Related parts for REC15-2405D/H2
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CABLE TIE INLINE 124# BLK 6.8" datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 5KW 400V datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 15V 5A datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 48QFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HAN PORT - DB9M/M, RJ45F/F datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf