Recom Power REC15-4812SZ/H2/M
REC15-4812SZ/H2/M picture photo
Mfg. Part Number
REC15-4812SZ/H2/M
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 1.25A 15W
Datasheet Download
REC15-4812SZ/H2/M.pdf
Availability of REC15-4812SZ/H2/M
QUANTITY
REC15-4812SZ/H2/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC15-4812SZ/H2/M
Internal Part NumberEIS-REC15-4812SZ/H2/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC15/M
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC15-4812SZ/H2/M
Related LinksREC15-48, REC15-4812SZ/H2/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC15-4812SZ/H2/M Details Description
Related parts for REC15-4812SZ/H2/M
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC AMP RFIC 3.5GHZ 5V SOT-363 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 12A TO263-3 datasheet.pdf
IC GATE DRIVER LOW SIDE 5TO263 datasheet.pdf
VINYL INSUL BUTT SEAM RING TONGU datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
RES 91 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC IR THERM SENSOR P&P 5V TO-39 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf