Recom Power REC3-053.3SRW/H2/A/M/SMD
REC3-053.3SRW/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC3-053.3SRW/H2/A/M/SMD
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-053.3SRW/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC3-053.3SRW/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC3-053.3SRW/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-053.3SRW/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC3-053.3SRW/H2/A/M/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-053.3SRW/H2/A/M/SMD
Related LinksREC3-053.3SR, REC3-053.3SRW/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-053.3SRW/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC3-053.3SRW/H2/A/M/SMD
CONN RECEPT 16POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC LATCH 8BIT ADDRESS 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS IDC 18AWG .156 datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL BCD 10POS SEAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT PNL MNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 3W DO216AA datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf