Recom Power REC3-053.3SRW/H6/A/CTRL/X2
REC3-053.3SRW/H6/A/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-053.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-053.3SRW/H6/A/CTRL/X2.pdf
Availability of REC3-053.3SRW/H6/A/CTRL/X2
QUANTITY
REC3-053.3SRW/H6/A/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-053.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-053.3SRW/H6/A/CTRL/X2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-053.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Related LinksREC3-053.3SRW, REC3-053.3SRW/H6/A/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-053.3SRW/H6/A/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC3-053.3SRW/H6/A/CTRL/X2
IC GATE AND/NAND ECL 2INP 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLUE/AQUA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED DISPLAY 7-SEG GREEN 1DIGT CC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 29 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf