Recom Power REC3-053.3SRW/H6/C
REC3-053.3SRW/H6/C picture photo
Mfg. Part Number
REC3-053.3SRW/H6/C
Brief Description
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC3-053.3SRW/H6/C.pdf
Availability of REC3-053.3SRW/H6/C
QUANTITY
REC3-053.3SRW/H6/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-053.3SRW/H6/C
Internal Part NumberEIS-REC3-053.3SRW/H6/C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-053.3SRW/H6/C
Related LinksREC3-053., REC3-053.3SRW/H6/C Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-053.3SRW/H6/C Details Description
Related parts for REC3-053.3SRW/H6/C
IC TXRX RS232 1MBPS LP 16-SOIC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V TO92-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW ALF2 datasheet.pdf
APPLIANCE INLET W/ FLTR 0.5A 25 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
EVAL BOARD XR8051 SOIC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
26500 14C 14#16 P TH PLUG WC datasheet.pdf
AD9992 IC datasheet.pdf
Low Cost, 2.7 V to 5.5 V, Micropower Temperature Switches in SOT-23 IC datasheet.pdf