Recom Power REC3-1205SRW/H4/A/M/CTRL
REC3-1205SRW/H4/A/M/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3-1205SRW/H4/A/M/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC3-1205SRW/H4/A/M/CTRL.pdf
Availability of REC3-1205SRW/H4/A/M/CTRL
QUANTITY
REC3-1205SRW/H4/A/M/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-1205SRW/H4/A/M/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3-1205SRW/H4/A/M/CTRL
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-1205SRW/H4/A/M/CTRL
Related LinksREC3-1205SRW, REC3-1205SRW/H4/A/M/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-1205SRW/H4/A/M/CTRL Details Description
Related parts for REC3-1205SRW/H4/A/M/CTRL
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.067GHZ 783BGA datasheet.pdf
OSC SO 425.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf