Recom Power REC3-1205SRW/H4/A/M
REC3-1205SRW/H4/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC3-1205SRW/H4/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC3-1205SRW/H4/A/M.pdf
Availability of REC3-1205SRW/H4/A/M
QUANTITY
REC3-1205SRW/H4/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-1205SRW/H4/A/M
Internal Part NumberEIS-REC3-1205SRW/H4/A/M
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-1205SRW/H4/A/M
Related LinksREC3-1205, REC3-1205SRW/H4/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-1205SRW/H4/A/M Details Description
Related parts for REC3-1205SRW/H4/A/M
IC DAC 14BIT MULT W/BUFF 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 4.7KOHM 0.05% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
5098 APPLIANCE OUTLET 15A 70C datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
LABEL ROLL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf