Recom Power REC3-1212SRW/H4/A/SMD
REC3-1212SRW/H4/A/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC3-1212SRW/H4/A/SMD
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC3-1212SRW/H4/A/SMD.pdf
Availability of REC3-1212SRW/H4/A/SMD
QUANTITY
REC3-1212SRW/H4/A/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-1212SRW/H4/A/SMD
Internal Part NumberEIS-REC3-1212SRW/H4/A/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)250mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-1212SRW/H4/A/SMD
Related LinksREC3-1212S, REC3-1212SRW/H4/A/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-1212SRW/H4/A/SMD Details Description
Related parts for REC3-1212SRW/H4/A/SMD
JUMPER-H1507TR/A2015W/H1507TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SUBSCRIPTN FLOATALL RENEWAL REPL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 0.1A S-MINI datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
RES SMD 1.15M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
1000UF 40V 19.3X67.1 85C AXI datasheet.pdf
CAP 1800 UF 20% 10 V datasheet.pdf