Recom Power REC3-123.3SRW/H2/A/M/SMD/CTRL
REC3-123.3SRW/H2/A/M/SMD/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3-123.3SRW/H2/A/M/SMD/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC3-123.3SRW/H2/A/M/SMD/CTRL.pdf
Availability of REC3-123.3SRW/H2/A/M/SMD/CTRL
QUANTITY
REC3-123.3SRW/H2/A/M/SMD/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-123.3SRW/H2/A/M/SMD/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3-123.3SRW/H2/A/M/SMD/CTRL
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-123.3SRW/H2/A/M/SMD/CTRL
Related LinksREC3-123.3SRW/, REC3-123.3SRW/H2/A/M/SMD/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-123.3SRW/H2/A/M/SMD/CTRL Details Description
Related parts for REC3-123.3SRW/H2/A/M/SMD/CTRL
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 330 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 500M OHM 30% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HMIK SV BEL SDP FE ANG 14P BLK datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8A TSOP-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf