Recom Power REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2.pdf
Availability of REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
QUANTITY
REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Related LinksREC3-123.3SRW, REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
CONN HEADER 19POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO220AA datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 277MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.075UF RADIAL datasheet.pdf