Recom Power REC3-2409SRW/H2/A/M/CTRL/X2
REC3-2409SRW/H2/A/M/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-2409SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 9V 3W
Datasheet Download
REC3-2409SRW/H2/A/M/CTRL/X2.pdf
Availability of REC3-2409SRW/H2/A/M/CTRL/X2
QUANTITY
REC3-2409SRW/H2/A/M/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-2409SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-2409SRW/H2/A/M/CTRL/X2
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)330mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-2409SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Related LinksREC3-2409SRW/, REC3-2409SRW/H2/A/M/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-2409SRW/H2/A/M/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC3-2409SRW/H2/A/M/CTRL/X2
PCB COPPER CLAD 12 X 12"2 SIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 185 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.165" (4.20mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
750 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
17 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf