Recom Power REC3-2409SRWZ/H2/C/M
REC3-2409SRWZ/H2/C/M picture photo
Mfg. Part Number
REC3-2409SRWZ/H2/C/M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC3-2409SRWZ/H2/C/M.pdf
Availability of REC3-2409SRWZ/H2/C/M
QUANTITY
REC3-2409SRWZ/H2/C/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-2409SRWZ/H2/C/M
Internal Part NumberEIS-REC3-2409SRWZ/H2/C/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)330mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-2409SRWZ/H2/C/M
Related LinksREC3-2409S, REC3-2409SRWZ/H2/C/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-2409SRWZ/H2/C/M Details Description
Related parts for REC3-2409SRWZ/H2/C/M
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D 3STATE 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1A 400 MOHM SMD datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING PIPE BRONZE datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
TVS DIODE 140VWM 226.8VC DO214AB datasheet.pdf
CRYSTAL 14.31818MHZ 18PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf