Recom Power REC3-2412SRWZ/H2/A/M/SMD
REC3-2412SRWZ/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC3-2412SRWZ/H2/A/M/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC3-2412SRWZ/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC3-2412SRWZ/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC3-2412SRWZ/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-2412SRWZ/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC3-2412SRWZ/H2/A/M/SMD
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)250mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-2412SRWZ/H2/A/M/SMD
Related LinksREC3-2412SRW, REC3-2412SRWZ/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-2412SRWZ/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC3-2412SRWZ/H2/A/M/SMD
JUMPER-H9992TR/1852SL/H9992TR12" datasheet.pdf
EVAL BOARD DUAL OPAMP 8-SOIC SMT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 5.5A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 150KHZ 8UMAX datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 830MA 470 MOHM datasheet.pdf