Recom Power REC3-243.3SRWZ/H6/A/X2
REC3-243.3SRWZ/H6/A/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-243.3SRWZ/H6/A/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-243.3SRWZ/H6/A/X2.pdf
Availability of REC3-243.3SRWZ/H6/A/X2
QUANTITY
REC3-243.3SRWZ/H6/A/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-243.3SRWZ/H6/A/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-243.3SRWZ/H6/A/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-243.3SRWZ/H6/A/X2
Related LinksREC3-243.3S, REC3-243.3SRWZ/H6/A/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-243.3SRWZ/H6/A/X2 Details Description
Related parts for REC3-243.3SRWZ/H6/A/X2
IC OPAMP VFB 145MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 72MC 7.5NS 44PLCC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 500' datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 550A 1200V datasheet.pdf
52J3 ACT SW-83118-19-20 R=24 datasheet.pdf
JOYSTICK 10K 1-AXIS W/ SWITCHES datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
INFRARED ULTRASONIC CEIL SENSOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf