Recom Power REC3-4805SRWZ/H2/A/M/SMD
REC3-4805SRWZ/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC3-4805SRWZ/H2/A/M/SMD
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC3-4805SRWZ/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC3-4805SRWZ/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC3-4805SRWZ/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-4805SRWZ/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC3-4805SRWZ/H2/A/M/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-4805SRWZ/H2/A/M/SMD
Related LinksREC3-4805SRW, REC3-4805SRWZ/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-4805SRWZ/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC3-4805SRWZ/H2/A/M/SMD
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14TSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 135V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNCII 6NS 100-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SKY13353 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
ASSY SQ 21.6MM 13.5MM HT O-90 WH datasheet.pdf
47UF 35V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf