Vishay/Dale RNC55H2101BSR36
RNC55H2101BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2101BSR36
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2101BSR36.pdf
Availability of RNC55H2101BSR36
QUANTITY
RNC55H2101BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2101BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2101BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2101BSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2101BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2101BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H2101BSR36
CONN COVER 30POS 2 REQUIRED datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI CHASSIS MNT 100A datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 706K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 27A ADD-A-PAK datasheet.pdf