| Internal Part Number | EIS-REC3-483.3SRWZ/H/B/M | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 18V | |
| Voltage - Input (Max) | 72V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 900mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 3W | |
| Voltage - Isolation | 1.6kV (1600V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 24-DIP Module (12 Leads) | |
| Size / Dimension | 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 79% | |
| Power (Watts) - Max | 3W | |