Recom Power REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/X2
REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/X2.pdf
Availability of REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/X2
QUANTITY
REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/X2
Related LinksREC3-483.3SR, REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/X2
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 1KV X7R 3640 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
NON SILICONE TIM 150X150X1MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 125 OHM 1.5W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 20POS datasheet.pdf