Recom Power REC3.5-0505DRW/R10/A
REC3.5-0505DRW/R10/A picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0505DRW/R10/A
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-05VO
Datasheet Download
REC3.5-0505DRW/R10/A.pdf
Availability of REC3.5-0505DRW/R10/A
QUANTITY
REC3.5-0505DRW/R10/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0505DRW/R10/A
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0505DRW/R10/A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)350mA, 350mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0505DRW/R10/A
Related LinksREC3.5-050, REC3.5-0505DRW/R10/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0505DRW/R10/A Details Description
Related parts for REC3.5-0505DRW/R10/A
TRIMMER 500K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 24POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 40POS METAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf