Recom Power REC3.5-0505SRW/R8/A/CTRL
REC3.5-0505SRW/R8/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0505SRW/R8/A/CTRL
Brief Description
DC-DC CONV 5V 3.5W W/CONTROL PIN
Datasheet Download
REC3.5-0505SRW/R8/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-0505SRW/R8/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-0505SRW/R8/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0505SRW/R8/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0505SRW/R8/A/CTRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
High-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
SeriesECONOLINE REC3.5/R
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0505SRW/R8/A/CTRL
Related LinksREC3.5-0505S, REC3.5-0505SRW/R8/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0505SRW/R8/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-0505SRW/R8/A/CTRL
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 4USMD datasheet.pdf
INSULATOR MICA 1.300X.810"D PLAS datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO 64X8 SYNC 25NS 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 680MA 690 MOHM datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR LMR70503 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD datasheet.pdf
BATT PK FOR GT SERIES 3000 RACKM datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf