Recom Power REC3.5-0512DRW/R8/A/CTRL
REC3.5-0512DRW/R8/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0512DRW/R8/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-12VO
Datasheet Download
REC3.5-0512DRW/R8/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-0512DRW/R8/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-0512DRW/R8/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0512DRW/R8/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0512DRW/R8/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)145mA, 145mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0512DRW/R8/A/CTRL
Related LinksREC3.5-0512D, REC3.5-0512DRW/R8/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0512DRW/R8/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-0512DRW/R8/A/CTRL
IRDA MODULE 115.2KBPS 7SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 40POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 396 I/O 672FCBGA datasheet.pdf
PLUG 6ROW 114POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO277A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RA GANGED RF RCPT 4POS datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 2.98A 48 MOHM datasheet.pdf