Recom Power REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL/X1
REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL/X1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-15VO
Datasheet Download
REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL/X1.pdf
Availability of REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL/X1
QUANTITY
REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL/X1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)117mA, 117mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL/X1
Related LinksREC3.5-0515DRW, REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL/X1
MOSFET P-CH 60V 18.5A D2PAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 13.513MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
GDT 230V 1KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CABLE PIN datasheet.pdf