Recom Power REC3.5-0515DRW/R8/A/CTRL
REC3.5-0515DRW/R8/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0515DRW/R8/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-15VO
Datasheet Download
REC3.5-0515DRW/R8/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-0515DRW/R8/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-0515DRW/R8/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0515DRW/R8/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0515DRW/R8/A/CTRL
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)117mA, 117mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0515DRW/R8/A/CTRL
Related LinksREC3.5-0515D, REC3.5-0515DRW/R8/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0515DRW/R8/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-0515DRW/R8/A/CTRL
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 5W datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF2B 4.5V datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 1.65M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
SMA RA PLUG-STRT PLUG RG-174 .5M datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf