Recom Power REC3.5-1205SRW/R8/A/X1
REC3.5-1205SRW/R8/A/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-1205SRW/R8/A/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC3.5-1205SRW/R8/A/X1.pdf
Availability of REC3.5-1205SRW/R8/A/X1
QUANTITY
REC3.5-1205SRW/R8/A/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-1205SRW/R8/A/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-1205SRW/R8/A/X1
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-1205SRW/R8/A/X1
Related LinksREC3.5-1205, REC3.5-1205SRW/R8/A/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-1205SRW/R8/A/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-1205SRW/R8/A/X1
DEKAFIX 6 SPECIAL PRINT 50/CD datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 20SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH J-LEAD HALF PITCH 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
POWER EXTENSION CORD 1' datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
71781-002-40P REC SCA-2 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC datasheet.pdf